Friday, May 1, 2015

KAJ JE J7 in G7


SREČANJE MLADIH J7
Berlin 6-14. maj 2015

G7
Junija letos bo v Nemčiji potekal vrh G7, na katerem bodo voditelji sedmih industrijsko najbolj razvitih držav sveta (ZDA, Kanade, Francije, Nemčije, Italije, Japonske, Velike Britanije) razpravljali o največjih globalnih izzivih. Srečanje bo gostila nemška kanclerka Angela Merkel.

J7
Mesec dni pred vrhom G7 bo v Nemčiji potekal tudi mednarodni mladinski vrh, imenovan J7, ki ga prireja Nemška Zvezna Vlada, Zvezno ministrstvo za mlade in UNICEF Nemčija. Srečanje mladih bo potekalo od 6. do 14. maja 2015 v Berlinu pod naslovom »Odgovornost za ukrepanje«.

Vrha J7 se bo udeležilo šest ekip mladih, starih od 15 do 18 let iz vseh držav G7 ter 8 drugih mladih, ki so bili s strani regionalne pisarne UNICEF-a v Ženevi ali s strani nemške vlade prepoznani kot aktivni mladi, ki lahko pomembno vplivajo na oblikovana stališča Vrha J7. V tej skupini je tudi slovenski predstavnik, Junior ambasador UNICEF-a Slovenija, Tadej Jezernik.

Junior ambasador UNICEF-a Slovenija Tadej Jezernik





Udeleženci bodo s stališča mladih proučili ključna vprašanja vrha G7, ki bo potekal junija 2015 na jugu Nemčije. Glavne teme, o katerih bodo razpravljali mladi,  so Zaščita našega planeta, Pravična trgovina, Ustvarjanje zdrave prihodnosti za vse ter Pravice žensk in deklic. Oblikovali bodo skupna stališča in jih predstavili nemški kanclerki Angeli Merkel, predvideno pa je tudi srečanje z ostalimi visokimi predstavniki skupine držav G7.

Otroci in mladostniki imajo pravico do izražanja svojih mnenj o zadevah, ki se jih tičejo, odrasli pa naj bi njihova mnenja upoštevali. Odločitve voditeljev skupine držav G7 imajo velik vpliv na življenja mladih in njihovo prihodnost. Mladinski vrh J7 je zato priložnost za mlade, da bodo njihova mnenja slišana in upoštevana pri sprejemanju odločitev na najvišji mednarodni ravni.

Spletna stran srečanja mladih J7: www.j7summit.org


Mladi bodo na srečanju razpravljali o naslednjih temah:
•        Zaščita našega planeta – udeleženci bodo razpravljali o zaščiti voda in upravljanju z njimi, učinkoviti rabi virov in o boju proti podnebnim spremembam.  
•        Ustvarjanje zdrave prihodnost za vse – razprava o spodbujanju zdravega načina življenja, premagovanju bolezni (še posebej tistih, ki so posledica revščine) in boju proti odpornosti na antibiotike.
•        Opolnomočenje žensk: Ustvarjanje pravične prihodnosti za vse – mladi bodo razpravljali o dostopnosti izobraževanja, enakem uresničevanju pravic moških in žensk, deklic in dečkov.
•        Pravična trgovina –razprava o standardih za pravične dobavne verige in boju proti revščini.
•        Participacija in opolnomočenje – udeleženci srečanja lahko predlagajo dodatne teme za razpravo.  

No comments:

Post a Comment